22 Νοε 2009

Κορυφή με... διαιτησία για Ρεάλ!

real_santander_morris.jpgΜία εβδομάδα πριν το «classico», η Ρεάλ πήρε αυτό που ήθελε κερδίζοντας την Ράσινγκ με 1-0 και βρέθηκε πρώτη εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Μπαρτσελόνα στο Μπιλμπάο. Φωνάζει η Ράσινγκ για ακυρωθέν γκολ του Μουνίτις στο 77'. Αποφασισμένη να διεκδικήσει όσο μπορεί τις πιθανότητες διεκδίκησης το τίτλου παραμένει η Σεβίλλη η οποία πέρασε νικηφόρα από την Τενερίφη κερδίζοντας με 2-1. Σοκ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων για την Ατλέτικο που έχασε με πέναλτι του Γκουρδάδο στην Λα Κορούνια με το ίδιο σκορ και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις.

Αυτό που χρειαζόταν η Ρεάλ ήταν να κερδίσει ακόμα και με μέτρια απόδοση. Τον στόχο της τον πέτυχε, νικώντας με 1-0 την Σανταντέρ χάρη σε γκολ του Ιγκουαϊν στο 22'. Οι «μερένγκες» δεν εντυπωσίασαν και είναι τυχεροί που απέναντι τους είχαν μία ομάδα που είχε αποκλειστικά αμυντικούς προσανατολισμούς. Η Ράσινγκ απείλησε ελάχιστα και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την... αναιμική Ρεάλ. Ακόμα και όταν το έκανε, όμως, με τον Μουνίτις στο 77', ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, κάτι που όμως δεν φαίνεται να υπάρχει από το ριπλέι.

Η διαιτητική εύνοια επέτρεψε στην Ρεάλ να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και για δύο ώρες. Τελικά, θα μείνει για μία εβδομάδα καθώς λίγο αργότερα, η Μπαρτσελόνα έμενε στο 1-1 με την Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές». Ο Ντάνιελ Άλβες έβαλε μπροστά τους Καταλανούς στο 54', όμως εννιά λεπτά αργότερα ο Τοθκέρο ισοφάρισε. Οι Βάσκοι κράτησαν σχετικά άνετα την ισοπαλία καθώς η πρωταθλήτρια ήταν σε κακή μέρα, έχοντας και τις απουσίες των Ιμπράημοβιτς, Αμπιντάλ και Τουρέ. Μάλιστα, ο Γκουαρδιόλα έβαλε τον Ανρί μόνο για δέκα λεπτά, με τον Γάλλο να δέχεται τις έντονες αποδοκιμασίες των Βάσκων κατά την στιγμή της αλλαγής, προφανώς για το χέρι που έκανε στον αγώνα με την Ιρλανδία.

Κοντά στις πρωτοπόρους Μπαρτσελόνα και Ρεάλ παρέμεινε η Σεβίλλη η οποία επικράτησε της Τενερίφης με 2-1. Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με τον Περότι στο 32, διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ρενάτο στο 48' και παρά την μείωση του σκορ από τον Νίνο στο 75' κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο το οποίο ήταν το όγδοο στην φετινή σεζόν.

Την ίδια ώρα, η Ατλέτικο Μαδρίτης παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις έπειτα από τη ήττα στο «Ριαθόρ» με 2-1 από την Λα Κορούνια. Η ομάδα του Κίκε Φλόρες είχε προηγηθεί μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Αγουέρο, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 20' με τον Σολότο και πήραν το σπουδαίο τρίποντο με πέναλτι του Γκουαρδάδο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με αυτόν το τρόπο η Λα Κορούνια έφτασε στους 22 βαθμούς, την ώρα που η Ατλέτικο παραμένει καθηλωμένη κάτω από την ζώνη με μόλις επτά πόντους!