6 Δεκ 2009

Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 2-1 (διακοπή)

56' Κάποιοι παίκτες οδηγούνται στα αποδυτήρια.

54' Ορισμένοι οπαδοί μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να αποφύγουν την αποπνικτική ατμόσφαιρα κοντά στις θύρες.

51' Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δυσκολευόνται να αναπνεύσουν λόγω της ρίψης δακρυγόνων εκτός του γηπέδου, το παιχνίδι διακόπτεται προσωρινά.

47' Οι πράσινοι κέρδισαν έμμεσο με τον Σισέ, το εκτέλεσε ο ίδιος πάνω στο τείχος.

46' Γίνονται επεισόδια εκτός του γηπέδου μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και των ΜΑΤ, με μεγάλη ένταση.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Θα...συνεχίσουν μαζί;

Μακριά απο τις έδρες τους δοκιμάζονται αυτή την αγωνιστική οι δυο πρωτοπόροι του 5ου ομίλου, Ναυπακτιακός και Βολίδα και το...ερώτημα που τίθεται είναι θα συνεχίσουν "χέρι-χέρι" να οδηγούν την κούρσα. Καταρχήν ο Ναυπακτιακός που απέκτησε συγκάτοικο την προηγούμενη αγωνιστική την Βολίδα, μετά την ήττα απο τον Απόλλων Ευπαλίου φιλοξενείται απο τον Άραχθο Παχυκαλάμου και θέλει να επιστρέψει στις νίκες. Την ίδια ώρα η Βολίδα δοκιμάζεται στην έδρα του μαχητικού Οδυσσέα Νυδρίου.

Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 2-1 (Ημίχρονο)

45+2' ΛΗΞΗ του πρώτου μέρους.

45+1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 2-1. Εκτέλεση κόρνερ για τον Ατρόμητο με τον Μπρίτο, η άμυνα των πρασίνων πιάστηκε στον ύπνο και ο Μελισσάς με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι νίκησε τον Τζόρβα.

45' Δύο λεπτά θα είναι ο εξτρά χρόνος, σύμφωνα με τον 4ο διαιτητή.

41' Συστημένη μπαλιά για τον Καλαντζή στην μικρή περιοχή, σηκώθηκε ανενόχλητος για την κεφαλιά, η οποία ήταν απελπιστικά άστοχη.

36' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Ο Σισέ πλάσαρε όμορφα από το ύψος της περιοχής, η προσπάθειά του όμως σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

34' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ, 2-0. Αδυναμία των αμυντικών του Ατρομήτου να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή και ο Κατσουράνης με γυριστό σουτ διαπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, αλλά και τα προσωπικά.

30' Ακυρωθέν γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης έδωσε κάθετα την μπάλα στον Σισέ, ο Γάλλος επιθετικός βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και την έστειλε στα δίχτυα, αλλά το τέρμα που πέτυχε δεν μέτρησε ποτέ, μια και είχε και ξεκινήσει από θέση οφσάιντ την προσπάθειά του.

26' Συνεργασία Αναστασάκου-Μπλένχιο, ο τελευταίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Τζόρβα να πέσει στη δεξιά του γωνία, προκειμένου να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

23' Οι παίκτες του Χενκ Τεν Κάτε δείχνουν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, μα οι φιλοξενούμενοι βγαίνουν εύκολα στην επίθεση.

19' Ατομική ενέργεια του Νίνη, σουτ του νεαρού μέσου μέσα στην περιοχή, έπεσε και έδιωξε με τα πόδια ο Μιχαηλίδης.

18' Ο Νάστος έκανε μια κούρσα απ' τη δεξιά πτέρυγα και σέντραρε παράλληλα σημαδεύοντας τον Περόνε στην καρδιά της άμυνας, η κεφαλιά όμως του τελευταίου από κοντινή απόσταση, με τον Τζόρβα εκτός θέσης, πέρασε άουτ.

10' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, πέφτει και μπλοκάρει σταθερά ο Μιχαηλίδης.

6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ, 1-0. Ο Καραγκούνης γύρισε ψηλοκρεμαστά την μπάλα από τα αριστερά προς το κέντρο και ο Κατσουράνης με ένα μονοκόματο ευθύβολο σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μιχαηλίδη και στα δίχτυα.

4' Τα δύο σύνολα περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Ρουκάβινα, Νίνης, Καντέ, Σισέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Βύντρα, Σεϊταρίδης, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπλένχιο, Μπαζίνσκι, Αναστασάκος, Μελισσάς, Περόνε, Μπρίτο, Νάστος, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης, Καλαντζής.

Β’ Εθνική: Πλησίασε την Κέρκυρα ο Εθνικός

Ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη χθεσινή ήττα της πρωτοπόρου στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κέρκυρας και μείωσε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς. Οι Πειραιώτες επικράτησαν εύκολα 4-0 της Δόξα Δράμας στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Την ευκαιρία να βρεθεί στην δεύτερη θέση έχασε ο Εθνικός Αστέρας, που ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Θρασύβουλο στη Φυλή.

Τα αποτελέσματα:

Σάββατο (5/12)

Ρόδος – Κέρκυρα 2-1 (29’, 44’ Λάζετιτς- 82’ Φλαβίνιο

Κυριακή (6/12)

Εθνικός – Δόξα Δρ. 4-0
(9', 53', 90+6' Φαρινόλα, 90+4' Σουμπίνιο)

Θρασύβουλος – Εθνικός Αστ. 2-2
(77' Καραμαλίκης, 87' Χατζηπαντελίδης/38' Γκουέι, 66' Διαμάντης)

Δευτέρα (7/12)

Αναγέννηση Κ. – Αιγάλεω (18:00, ET3, Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας)
Ιωνικός – ΟΦΗ (19:00, connx, Δημοτικό Γυμναστήριο Νεάπολης)

ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής 2-3!

«Απόδραση» με μεγάλο διπλό από τα Γιάννενα για τον Ηρακλή, που επικράτησε 3-2 του ΠΑΣ και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Επστάιν «έφτιαξε» (1 γκολ, 2 ασίστ) και ο Κοβαλέφσκι κράτησε μια τεράστια νίκη για τον «Γηραιό», σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πέντε γκολ, δύο πέναλτι και ένα δοκάρι. Κονέ και Ντίκα τα άλλα γκολ των νικητών. Σκόρερ και των δύο τερμάτων του ΠΑΣ ο Σαϊτιώτης.

Ωραία μπάλα, ίδιο «σενάριο»

Χωρίς τη σκοπιμότητα που η βαθμολογική τους θέση ίσως δικαιολογούσε, μπήκαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι Θεσσαλονικείς έδειξαν διατεθειμένοι να παίξουν ανοιχτά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ένα αρκετά καλό παιχνίδι μέχρι το ημίωρο. Παρά τον γρήγορο ρυθμό, όμως και τις αρκετές καλές ενέργειες, κλασικές φάσεις δεν δημιουργούνταν μπροστά από τις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι, όμως, είδαν σε αυτό το διάστημα την ατυχία να τους «χτυπάει την πόρτα», με τον Σικαλιά να τραυματίζεται και να δίνει τη θέση του κάτω από τα δοκάρια στον Ζαφειρόπουλο.

Όσες συγκινήσεις «στερήθηκαν», πάντως, στα πρώτα 30 λεπτά οι θεατές στους «Ζωσιμάδες», έμελλε να τις ζήσουν μαζεμένες μέσα σε ένα τρίλεπτο. Κατά τη διάρκεια των 180 αυτών δευτερολέπτων (34’-36’) σημειώθηκαν δύο φάσεις-καρμπόν, δόθηκαν δύο πέναλτι που εκτελέστηκαν από τους «παθόντες» και το αποτέλεσμα, παρόλο που άλλαξε, παρέμεινε ισόπαλο (1-1).

Αρχικά, ο Σαρακατσάνος ανέτρεψε τον Σαϊτιώτη και λίγο μετά την εύστοχη εκτέλεση από τον Έλληνα επιθετικό, ο συμπαίκτης του Γεωργιάδης έσπευσε να μιμηθεί τον αμυντικό του «Γηραιού», μαρκάροντας άτσαλα τον Επστάιν. Ο Γερμανός ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία και έφερε αμέσως το παιχνίδι «στα ίσια». Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, επεδίωξαν να «απαντήσουν» αμέσως σε αυτό το γκολ, όμως το υπέροχο δεξί φαλτσαριστό σουτ του Μπουχάν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και αποτέλεσε τον δραματικό «επίλογο» σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

«Καθάρισε» ο Γερμανός

Η έναρξη του δεύτερου μέρους φανέρωσε έναν αφιονισμένο ΠΑΣ στο τερέν. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έκλεισαν αμέσως τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και μέσα σε ένα πεντάλεπτο είδαν τον Κοβαλέφσκι να λέει δύο φορές «όχι», με εξαιρετικές επεμβάσεις, στον Σαϊτιώτη. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, όμως, και χωρίς να έχει «ξεμυτίσει» καν στο β’ ημίχρονο, ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση του «Γηραιού», στο 52’, ο Επστάιν γύρισε εξαιρετικά την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και εκεί ο επερχόμενος Ντίκα απλά την «έσπρωξε» στην κενή εστία.

Το γκολ αυτό «σόκαρε» τους γηπεδούχους, οι οποίοι, όμως, προσπάθησαν να αντιδράσουν. Τα δύο τετ α τετ, όμως, του νεοεισελθόντα Μπακαγιόκο σταμάτησαν και πάλι στον εξαιρετικό Κοβαλέφσκι, που έδειχνε ανίκητος. Ενώ ο ΠΑΣ, όμως, προσπαθούσε να φέρει και πάλι το παιχνίδι «στα ίσια», πέντε λεπτά πριν το τέλος δέχθηκε άλλη μια «ψυχρολουσία». Ο Επστάιν γύρισε και πάλι υπέροχα την μπάλα στον Κονέ μέσα στην περιοχή και αυτός δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει στην αριστερή γωνία και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι Γιαννιώτες μέχρι το τέλος ήταν να μειώσουν με την ωραία κεφαλιά του Σαϊτιώτη και η λήξη βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη και τους οπαδούς των γηπεδούχων να αποδοκιμάζουν την ομάδα τους.

Δείτε το φιλμ του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ(Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς (18’ λ.τ. Ζαφειρόπουλος), Κώτσιος, Κανακούδης (66’ Μπακαγιόκο), Σαϊτιώτης, Μπαλάφας, Μπούχαν, Μαϊστόροβιτς, Τζάνης, Ντιμπαλά, Σκαρντουέλι, Γεωργιάδης (46’ Μενδρινός)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Περπερίδης, Ντιέ, Ντίκα (80’ Κονέ), Τούμα, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (62’ λ.τ. Γιαννούλης), Επστάιν, Μπόσνιακ

ΠΑΣ Γιάννινα: Παραιτήθηκε ο Παράσχος

Την παραίτηση του από τον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα υπέβαλε ο Γιώργος Παράσχος μετά από την ήττα της ομάδας του από τον Ηρακλή. Ο τεχνικός της ομάδας των Ιωαννίνων φάνηκε αρκετά δυσαρεστημένος από συνθήματα που ακούστηκαν εις βάρος του κατά τη διάρκεια του αγώνα.

"Δεν ήταν τυχερό μου να παραμείνω στον ΠΑΣ. Κατάφερα και άντεξα όλο αυτό το χρονικό διάστημα, τώρα όμως πρέπει να φύγω. Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία. Πρώτη φορά στη θητεία μου ως προπονητής έχω αμφισβητηθεί τόσο πολύ", τόνισε ο τεχνικός του ΠΑΣ Γιάννινα στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα.

"Θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε το κλίμα. Δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε με τον προπονητή, δεν ήμουν ενημερωμένος ότι θα φύγει ο Παράσχος. Θέλουμε να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία", σχολίασε ο πρόεδρος της ομάδας των Ιωαννίνων, Γιώργος Χριστοβασίλης.

Μέχρι το βράδυ αναμένονται οι εξελίξεις για τον πάγκο της ομάδας...

Το ενδιαφέρον σε ΟΑΚΑ και Νέα Σμύρνη

Στο Ολυμπιακό Στάδιο και αργότερα στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης θα είναι στραμμένο το ενδιαφέρον των Ελλήνων φιλάθλων, αφού ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ατρόμητο (16:45, Novasports 1) και η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Πανιώνιο (19:00, Novasports 1), αντίστοιχα. Παιχνίδι με… ευρωπαϊκό χρώμα είναι το Εργοτέλης-Καβάλα (16:45, Novasports 2). Σε εξέλιξη οι αναμετρήσεις ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής (0-0) και Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης (0-0).

Παιχνίδι με… ευρωπαϊκό χρώμα είναι το Εργοτέλης-Καβάλα (16:45, Novasports 2).

Όσον αφορά τα υπόλοιπα ματς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της Λάρισας στην Τούμπα, ο Άρης νίκησε 2-0 στην έδρα του Λεβαδειακού και ο Ολυμπιακός έφυγε με το «τρίποντο» (1-0) από την έδρα της Ξάνθης.

Κυριακή, 6/12

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (14:30, NOVASPORTS)
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ- ΗΡΑΚΛΗΣ (14:30, NOVASPORTS)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ- ΚΑΒΑΛΑ (16:45, NOVASPORTS)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ- ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (16:45, NOVASPORTS)

Ροδος - ΑΟΚ: Η συνέντευξη τύπου

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης στο στάδιου της Ρόδου οι προπονητές των δύο ομάδων  έκαναν
2 - 1
Ρόδος
Κέρκυρα

τις ακόλουθες δηλώσεις στους εκπροσώπους του τύπου:
 Μπάμπης Τεννές: «Η 12η αγωνιστική δεν επεφύλαξε στην ομάδα μας ευχάριστα συναισθήματα .Χάσαμε από μια ομάδα που είχε πάθος. Σε αυτό βοήθησε κι ο καιρός ώστε να γίνει ένα παιχνίδι που στηρίζεται στην μονομαχία και στην δύναμη. Ήταν πάρα πολύ δύσκολο στο β’ μέρος να παιχθεί ποδόσφαιρο. Υπάρχει στενοχώρια σίγουρα αλλά είμαστε καλά, είμαστε στην πρώτη θέση και νομίζω πώς το σημερινό παιχνίδι θα είναι
μια κακή παρένθεση για την ομάδα μας. Εύχομαι στον συνάδελφο και την Ρόδο, καλή συνέχεια».

Παναγιώτης Τζαναβάρας
: «Ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας που μας δίνει στην συνέχεια δύναμη και κουράγιο να συνεχίσουμε σε αυτόν τον δύσκολο αγώνα που έχουμε για την παραμονή της ομάδας στην Κατηγορία. Από αγωνιστικής
άποψης θεωρώ ότι κλείσαμε τους χώρους απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα και ευτυχήσαμε σε κάποιες αντεπιθέσεις στο α’ ημίχρονο να σκοράρουμε δυο φορές. Στο β’ μέρος θα μπορούσαμε να πετύχουμε και κάποια άλλα τέρματα σε κάποιες κόντρα επιθέσεις. Δεχθήκαμε ένα τέρμα από στημένη φάση –δυστυχώς για δεύτερο παιχνίδι συνεχόμενο- αλλά ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για αυτήν την μεγάλη νίκη στους συνεργάτες και θεωρώ πώς δουλεύοντας ακόμα πιο σκληρά θα βελτιώσουμε ακόμα την ομάδα και θα συνεχίσουμε για τον στόχο μας που είναι η παραμονή στην Κατηγορία. Ευχαριστώ πολύ τους φιλάθλους για την συμπαράσταση τους σε ένα τέτοιο αγώνα με πολλή βροχή».

Γιώργος Πελαγίας:
«Σήμερα ήταν μια κακή μέρα για μας. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα στο α’ ημίχρονο .Δεχθήκαμε δυο γκολ που έκαναν πολύ δύσκολο τον δρόμο μας, στην
συνέχεια προσπαθήσαμε στο β’ μέρος αλλά η Ρόδος ήταν πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να μειώσουμε στο σκορ πέρα από ένα γκολ. Και τώρα καλούμαστε σαν ομάδα να δείξουμε χαρακτήρα καθώς το πρωτάθλημα είναι μεγάλο και θα υπάρξουν και καλές και κακές στιγμές».

Παντελής Αθανασίου
(ποδοσφαιριστής Ρόδου): «Ήταν μια δύσκολη νίκη, καθώς είχαμε περάσει μια δύσκολη περίοδο αυτόν τον καιρό με πιο σημαντικό συμβάν την αλλαγή προπονητή κι ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων κι έπρεπε να σηκώσουμε το κεφάλι ψηλά. Οι μεγάλες ομάδες πάντα φαίνονται στα δύσκολα. Η Ρόδος το απέδειξε σήμερα .Έχουμε μια καλή ομάδα και κάναμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε. Κερδίσαμε μια ομάδα που ήταν αήττητη για δώδεκα αγωνιστικές. Τώρα βλέπουμε την συνέχεια».

ΟΣΦΠ: Και τώρα η πρόκριση!

Τον «τελικό» με την Άρσεναλ σκέφτονται πλέον στον Ολυμπιακό, ύστερα από τη νίκη (1-0) στην έδρα της Ξάνθης. Οι Πειραιώτες έφυγαν με το πολύτιμο «τρίποντο» από τα Πηγάδια και τώρα θέλουν να πάρουν το «εισιτήριο» για τους «16» του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται μόλις έναν βαθμό μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και μπορεί να παράσουν ακόμα και αν ηττηθούν από τους «κανονιέρηδες», εφόσον η Σταντάρ Λιέγης δεν νικήσει την Άλκμααρ.

Ενόψει του αγώνα της Τετάρτης (21:45, NovaΣΠΟΡ FM 94,6 και ΝΕΤ) οι νταμπλούχοι Ελλάδας υπολογίζουν μόνο τον Ζαουάντ Ζαϊρί. Ωστόσο, είναι ανοιχτό ο Τοροσίδης να συμπεριληφθεί στην αποστολή, αφού θα κάνει αγώνα δρόμου για να βρεθεί στον πάγκο της ομάδας.

«Η πίεση στον Παναθηναϊκό»

Στο παιχνίδι με την Ξάνθη στάθηκε ο Ζίκο, αναρτώντας σχόλιο στην προσωπική του ιστοσελίδα. «Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Θα μπορούσε να μας αποφέρει προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός γκολ. Δημιουργήσαμε καλές ευκαιρίες, αλλά εκείνο που μας μένει στο τέλος είναι ότι φύγαμε από το γήπεδο με τους τρεις πόντους και αυξήσαμε την πίεση στον Παναθηναϊκό», έγραφε ο Βραζιλιάνος προπονητής.

Από την πλευρά του, ο Μέλμπεργκ μίλησε για το παιχνίδι με την Αρσεναλ την ερχόμενη Τετάρτη: «Ελπίζουμε ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Αρσεναλ έχει ήδη προκριθεί, εμείς όμως όχι και πρέπει να τα δώσουμε όλα για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θα μας χαρίσει την πρόκριση».

Ο Μαρέσκα τόνισε: «Τώρα έχουμε το πιο σημαντικό ματς, αυτό με την Αρσεναλ, το οποίο θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικό απ' αυτό με τον Παναθηναϊκό γιατί είναι ένα ματς που πρέπει να πάρουμε για να μπούμε στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ».

Νικοπολίδης: «Αυτά θα κρίνουν τον τίτλο…»

Την άποψη ότι τα παιχνίδια με τους «μικρούς» θα κρίνουν τον τίτλο του πρωταθλητή εξέφρασε ο Αντώνης Νικοπολίδης, μιλώντας στη «Real News». «Ο Ολυμπιακός μέσα από τα προβλήματά του γίνεται πιο μεγάλος, γιγαντώνεται. Τα ντέρμπι είναι πάντα ντέρμπι, αλλά τα ματς απέναντι στους θεωρητικά υποδεέστερους αντιπάλους θα κρίνουν τον τίτλο», δήλωσε αρχικά.

Στη συνέχεια, ο 38χρονος τερματοφύλακας μίλησε για τον Κετσπάγια: «Αν δούμε τα πράγματα πιο ψύχραιμα, τότε θα διαπιστώσουμε ότι βοήθησε τον Ολυμπιακό».

Καταλήγοντας, ο Νικοπολίδης αποκάλυψε ότι το 2002 είχε πρόταση από την Μπόλτον και αναφέρθηκε στην Εθνική: «Δεν μπορώ να πάω φυτευτός και να πω "γεια σας, ήρθα να παίξω". Θα είναι άδικο για τα παιδιά που κατέκτησαν την πρόκριση για τη Νότιο Αφρική. Πιστεύω ότι μπορούν να διακριθούν».

Ώρα ανάκαμψης…

Να επιστρέψει στις νίκες θέλει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σήμερα (16:45, NovaΣΠΟΡ FM 94,6 και Novasports 1) υποδέχεται τον Ατρόμητο στο Ολυμπιακό Στάδιο. Οι «πράσινοι» καλούνται να αφήσουν πίσω τα ανεπιτυχή αποτελέσματα και να πάρουν το «τρίποντο» κόντρα στους Περιστεριώτες, ώστε να μην μεγαλώσει η διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (που νίκησε 1-0 στην έδρα της Ξάνθης). Ο Χενκ Τεν Κάτε προσανατολίζεται να ξεκινήσει τους Νίνη, Χριστοδουλόπουλο και Ρουκάβινα.

Συγκεκριμένα, ο Ολλανδός τεχνικός θα τοποθετήσει (σε σύστημα 4-4-1-1) κάτω από τα δοκάρια τον Τζόρβα και στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, τους Σεϊταρίδη, Βύντρα, Καντέ (αντί του Σαριέγκι) και Σπυρόπουλο. Στο κέντρο της μεσαίας γραμμής θα αγωνιστούν οι Ζιλμπέρτο και Καραγκούνης, έχοντας στα πλάγια τον Νίνη (δεξιά) και τον Χριστοδουλόπουλο (δεξιά). Πίσω από τον Σισέ θα παίξει ο Ρουκάβινα.

Την αποστολή συμπληρώνουν οι Γκαλίνοβιτς, Μαρίνος, Γκάμπριελ, Κατσουράνης, Πετρόπουλος, Σιμάο, Μπιέρσμιρ και Δάρλας. Εκτός έμειναν οι Σαλπιγγίδης, Λέτο (οι οποίοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού), ο Καρνέζης (που ταλαιπωρήθηκε από τη νέα γρίπη), ο νεαρός Μαχλέλης και οι Μάντζιος, Τζιόλης, Κλέιτον (που δεν υπολογίζονται από την τεχνική ηγεσία).

Τα «πράσινα» αστέρια

Αρκετά ήταν τα ρεπορτάζ σε ολόκληρο τον κόσμο που έκαναν αναφορά στην Εθνική Ελλάδος και τον Παναθηναϊκό ενόψει του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Συγκεκριμένα, ξένες ιστοσελίδες ανέφεραν: «Η ομάδα της Αθήνας κυριαρχεί στην Ελλάδα. Εχει πολλούς καλούς κι έμπειρους παίκτες η Ελλάδα. Πολλοί απ' αυτούς παίζουν στον Παναθηναϊκό κι έχουν μεγάλη εμπειρία από δυνατά παιχνίδια στο Champions League και το Europa League. Η Ελλάδα εξαιτίας τους είναι πολύ δυνατή και θέλει προσοχή».

Μάλιστα, στις αναφορές τους ξεχώρισαν τον Γιώργο Καραγκούνη και τον Σωτήρη Νίνη. Για τον αρχηγό του «τριφυλλιού» και της «γαλανόλευκης» έγραφαν: «Είναι ο εμπειρότερος παίκτης της Ελλάδας κι ανήκει στον Παναθηναϊκό. Είναι πολύτιμος για την ομάδα του και το εθνικό του συγκρότημα κι έχει παίξει σε σπουδαίες ομάδες, όπως οι Ιντερ και Μπενφίκα. Αξίζει προσοχής και σεβασμού».

Για τον νεαρό μεσοεπιθετικό τόνιζαν: «Είναι το ανερχόμενο αστέρι του ελληνικού ποδοσφαίρου και παίζει κι αυτός στον Παναθηναϊκό. Εχει ρήτρα δέκα εκατ. ευρώ και τον παρακολουθούν μεγάλοι σύλλογοι απ' όλη την Ευρώπη. Δεν έχει πολλές συμμετοχές στην Εθνική Ανδρών, αλλά το καλοκαίρι θα έχει την ευκαιρία να διακριθεί».

* Ανοιχτό αφήνει ο γαλλικός Τύπος το ενδεχόμενο ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Γαλλίας, Ραϊμόν Ντομενέκ, να συμπεριλάβει τον Τζιμπρίλ Σισέ στην αποστολή της χώρας για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής. Όπως ανέφεραν τα δημοσιεύματα στη Γαλλία: «(Ο Σισέ) πήγε στον Παναθηναϊκό και έγινε ξανά σίριαλ κίλερ».

* Εντός της νέας εβδομάδας θα φανεί αν ο Χενκ Τεν Κάτε θα εισηγηθεί την απόκτηση του Κάρλος Μεντόζα. Ο 21 ετών τερματοφύλακας δοκιμάζεται από τον Ολλανδό προπονητή και μέχρι στιγμής έχει αφήσει καλές εντυπώσεις. Τα δικαιώματά του γκολκίπερ από τη Βενεζουέλα ανήκουν σε γραφείο μάνατζερ που τα έχει αγοράσει από την ομάδα της Αργεντινής, Νουέβα Σικάγο, με την οποία αγωνιζόταν μέχρι πρότινος.

Ουζουνίδης: «Ο διαιτητής καθόρισε το αποτέλεσμα»

Φανερά εκνευρισμένος παρουσιάστηκε στην συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τη Λάρισα, ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Ο τεχνικός της ομάδας του κάμπου έριξε το φταίξιμο για την ήττα στον διαιτητή του αγώνα (Παπασταμάτης), ενώ έφυγε αμέσως μετά την ομιλία του χωρίς να δεχθεί ερωτήσεις από τους δημοσιογράφους.

«Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο όμως είχαν την ατυχία να πέσουν πάνω σε έναν κακό διαιτητή, του οποίου οι αποφάσεις καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα» δήλωσε ο κ. Ουζουνίδης για να προσθέσει πως «στη φάση του πέναλτι έχει προηγηθεί φάουλ του Βιεϊρίνια πάνω στο Μπουκουβάλα».

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους στο σημερινό ματς. Σε τέτοια παιχνίδια οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές, αλλά στο συγκεκριμένο αγώνα όλες οι αποφάσεις ήταν εναντίον μας» κατέληξε ο τεχνικός των “βυσσινί”.

Σάντος: «Υπάρχει πέναλτι, δίκαιη νίκη»

Ευχαριστημένος για τη δίκαιη, όπως τη χαρακτήρισε, νίκη της ομάδας του παρουσιάστηκε ο Φερνάντο Σάντος στους δημοσιογράφους, μετά το τέλος της αναμέτρησης. Ο τεχνικός του «δικεφάλου» ωστόσο δεν ήταν ευχαριστημένος με τα τελειώματα που είχαν οι παίκτες του, στις ευκαιρίες που έκανε η ομάδα.

«Σήμερα πήραμε μια δίκαιη νίκη, σε ένα ματς που οι δύο ομάδες κατέβηκαν για να ευχαριστήσουν τον κόσμο. Μπήκαμε πιο δυνατά από τον αντίπαλό μας στο ματς και για 20 λεπτά είχαμε την υπεροχή και κάναμε φάσεις, όμως μετά η Λάρισα εξισορρόπησε το ματς» είπε ο Πορτογάλος τεχνικός.

Αναφερόμενος στους παίκτες του τόνισε: «Είχαμε πολύ κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια και αν ήμασταν πιο ήρεμοι και πιο ουσιαστικοί θα είχαμε πετύχει και άλλα γκολ. Αν ήταν ο Γκαρσία στο γήπεδο θα ήμασταν πιο ψύχραιμοι στο παιχνίδι μας».

Τέλος για τη φάση της ανατροπής του Βιεϊρίνια, απάντησε λακωνικά: «Υπάρχει πέναλτι».