ΑΠΣ ΑΥΓ. ΒΑΛΑΝΕΙΟΥ ΑΟ ΕΘΝ.ΠΕΡΟΥΛΑΔΩΝ 1-6
ΑΟ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΡΙΛΛΑΣ ΑΟ ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΠΑΡΤΥΛΑΣ 3-0

ΑΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΟΤΑΜΟΥ ΑΟ ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3
ΑΠΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΟ ΒΑΣΙΛΑΤΙΚΑ 2-0
ΠΑΣ ΜΑΓΙΑ  ΑΟ ΚΑΒΟΣ

Σε κακό τερέν ισόπαλες Κέρκυρα και Καβάλα

Σ' έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο από την δυνατή βροχόπτωση, Κέρκυρα και Καβάλα αναδείχτηκαν ισόπαλες (1-1) στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας. Η τυπικά γηπεδούχος Κέρκυρα άνοιξε το σκορ στο 20' με τον 'Επσταϊν και η Καβάλα ισοφάρισε στο 62' με τον Ονουάτσι.

Η Καβάλα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο εκείνη που έφτασε πρώτη στο γκολ ήταν η Κέρκυρα, που εκμεταλλεύτηκε το μόνο ίσως λάθος της αμυντικής γραμμής των “Αργοναυτών”. Οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν αμέσως, αλλά βρέθηκαν απέναντι σε έναν πολύ καλό Κωνσταντόπουλο, ο οποίος σταμάτησε δύο φορές τον Ονουάτσι και άλλη μία τον Ουγκμπέτσε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα συνέχισε να πιέζει, κατάφερε να ισοφαρίσει και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη. Οι Καβαλιώτες, ακόμα και αν δεν είχαν καλή απόδοση, έδειξαν ότι είναι ένα σκαλί ανώτεροι από την Κέρκυρα, η οποία θα πρέπει να ευχαριστεί τον... καιρό και το κακό τερέν του Παμπελοποννησιακού, καθώς στα τελευταία λεπτά ήταν ο αγωνιστικός χώρος που έκοψε δύο αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων.

Το φιλμ του αγώνα

20’ ΓΚΟΛ (1-0).
 Ο Γκουστάβο σέντραρε από δεξιά, ο Έπσταϊν έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.
25’: Σε επικίνδυνη κεφαλιά του Ονουάτσι, μπλόκαρε ο Κωνσταντόπουλος.
27': Σέντρα του Αμπντούν από τα δεξιά, ο αφύλακτος Ογκμπέτσε έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, αλλά η  μπάλα πέρασε άουτ.
29’: Ο Ογκμπέτσε άλλαξε την μπάλα με τους Βουτσίτσεβιτς και Ονουάτσι, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Κωνσταντόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας κατάφερε να αποκρούσει.
49': Φάουλ του Έπσταϊν από τα αριστερά, ο Καλαντζής πήρε την κεφαλιά. Ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε τη μπάλα.
62’: ΓΚΟΛ (1-1). Ο Ονουάτσι πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Αμπντούν και να ισοφάρισε με διαγώνιο πλασέ σε κενή εστία.
66’: Ο Έπσταϊν τροφοδότησε τον Μαϊστόροβιτς, αυτός σούταρε στην κίνηση, όμως ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε σωτήρια.
82’: Ο Αμπντούν σέντραρε στην καρδιά της άμυνας της Κέρκυρας,  ο Νταρσβίλ από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 20’ Έπσταϊν-62’ Ονουάτσι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοντοδήμος-Τόμασιτς, Ντιέ, Αμπντούν

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Μακρής, Καλαντζής (60’ Ιωάννου), Φλαβίνιο (80’ Μακρυδημήτρης), Στολτίδης, Έπσταϊν, Τσίγκας (71’ Γιάντσης).
ΚΑΒΑΛΑ (Nτράγκαν Οκούκα): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Θεοδωρέλης, Ντιέ, Καρντόσο, Αμπντούν, Βουτσίτσεβιτς (60’ Νταρσεβίλ), Ουνουάτσι, Ογκμπέτσε.