10 Αυγ 2009

Προβλημάτισε...

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε καλό βαθμό στο φιλικό με την Τότεναμ στο Λονδίνο. Οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν με 3-0 από την Τότεναμ και προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους τόσο τον Τιμούρ Κετσπάγια όσο και τον κόσμο τους. "Εφιαλτικό" το διάστημα 65' - 76' όταν οι "πετεινοί" πέτυχαν τρία γκολ με τους Παβλιουτσένκο (65�), Τσόρλουκα (69�) και Ντεφόε (76').

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ η οποία παρατάχθηκε με πολλούς μη βασικούς ποδοσφαιριστές είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά ο Αντώνης Νικοπολίδης και οι υπόλοιποι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους. Μάλιστα βγήκαν δύο τρεις φορές στην αντεπίθεση και απείλησαν χωρίς όμως να καταφέρουν να νικήσουν τον Γκόμες.

Στο β' μέρος οι γηπεδούχοι που ενισχύθηκαν με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο των Μόντριτς, Παβλιουτσένκο, Ντεφόε και Λένον, ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας να εγκατασταθούν έξω από την εστία του Πάρντο. Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η αγγλική ομάδα να καταφέρει να πετύχει ότι δεν πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Δηλαδή να σκοράρει.

Στο 66' από την πάσα του Μόντριτς, ο Παβλιουτσένκο με γυριστό βολέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ, η οποία ένα λεπτό αργότερα έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Μέλμπεργκ με προβολή έσωσε σίγουρο γκολ στο σουτ του Τσιμποντά. Το δεύτερο γκολ για την Τότεναμ δεν άργησε να έρθει, με τον Παβλιουτσένκο να πασάρει και τον Τσόρλουκα με τακουνάκι από το ύψος του πέναλτι να κάνει το 2-0. Το τελικό σκορ διαφόρφωσε ο Ντεφόε στο 78', ο οποίος, αφού πέρασε σαν... σταματημένους δύο αμυντικούς του Ολυμπιακού, παραβίασε με δεξί βολέ την εστία του Πάρντο.

Τότεναμ: Γκόμες (46' Κουντιτσίνι), Κιν (46' Ντεφό), Κράουτς (46' Παβλιουτσένκο), Ο�Χάρα (46' Τσόρλουκα), Μπέντλεϊ (68' Μπόατενγκ), Ρόουζ (46' Λένον), Κινγκ (46' Μόντριτς), Ασού- Εκότο, Νότον (46' Τσιμποντά), Χαντλστόουν, Μπασόνγκ.
Ολυμπιακός: Νικοπολίδης (46' Πάρντο), Κ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Ντομί, Ντουντού (65' Γ. Παπαδόπουλος), Γκαλέτι (46' Ζαϊρί), Λεονάρντο (87� Σοϊλέδης), Ντιόγο (56' Μήτρογλου), Μαρέσκα (56' Λεντέσμα).

Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησαν από το "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" ο Κριστιάν Λεντέσμα, αλλά και ο Γιάννης Παπαδόπουλος