22 Νοε 2009

Ισοπαλία σαν... ήττα στο «Άνφιλντ»!

liv_city_anf.jpgΤόσο η Λίβερπουλ όσο και η Μάντσεστερ Σίτι ήθελαν τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι καθώς έχουν χάσει έδαφος στην βαθμολογία αλλά το τελικό 2-2 άφησε και τις δύο ακόμα πιο πίσω στο πρωτάθλημα! Όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Κυργιάκος μπήκε σαν αλλαγή στο 10' αντικαθιστώντας τον τραυματία Άγγερ.

Εκτός από τον Δανό, η Λίβερπουλ έχασε λίγο αργότερα και τον Μπάμπελ με τραυματισμό, με τον Μπενίτεθ να βάζει τον Μπεναγιούν κάνοντας τις δύο αλλαγές του από το πρώτο εικοσάλεπτο! Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αρκετές φάσεις, αντίθετα το δεύτερο ήταν αυτό που είχε όλες τις... συγκινήσεις.

Ο Σκρτελ με προβολή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τζέραρντ άνοιξε το σκορ για την Λίβερπουλ στο 50', ωστόσο η Σίτι «ξύπνησε» με την είσοδο του Τέβεζ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Αντεμπαγιόρ στο 69'. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει με μία πολύ καλή ευκαιρία του Εντόνγκ, ωστόσο οι «πολίτες» στο 76' πήραν το προβάδισμα με σου του Άιρλαντ από κοντά. Πριν, όμως, σταματήσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, ο Μπεναγιούν ισοφάρισε σε 2-2 με σουτ μέσα από την περιοχή. Η ευκαιρία του Τέβεζ στο 81' που απέκρουσε ο Ρέινα ήταν η τελευταία καλή στιγμή, με την Λίβερπουλ να μένει για τρίτο σερί αγώνα χωρίς νίκη και την Σίτι να διευρύνει τις διαδοχικές ισοπαλίες της στις έξι!

Άνετο απόγευμα πέρασε η Τσέλσι που επικράτησε με 4-0 της Γουλβς, διατηρώντας την διαφορά των πέντε βαθμών από την Μάντσεστερ. Η τελευταία κέρδισε και αυτή εύκολα με 3-0 την Έβερτον, κάτι που δεν έγινε με την Άρσεναλ που έπειτα από δυόμιση μήνες, γνώρισε την ήττα χάνοντας με 1-0 στο Σάντερλαντ.

Τα αποτελέσματα:

Σάββατο (21/11)
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (50' Σκρτελ, 77' Μπεναγιούν - 69' Αντεμπαγιόρ, 76' Άιρλαντ)
Μπέρμιγχαμ-Φούλαμ  1-0 (16΄ Μπόιερ)
Μπέρνλι-Άστον Βίλα 1-1 (9΄ Κάλντγουελ - 86΄ Χέσκι)
Τσελσι-Γουλβς   4-0 (5΄ Μαλουντά, 12΄, 22΄ Εσιέν, 56΄ Τζο Κόουλ)
Χαλ-Γουέστ Χαμ    3-3  (27΄ αυτ. Κόουλ, 44΄ Ζαγιατέ, 45΄ πεν. Μπάλαρντ - 5΄ Φράνκο, 11΄ Κόλισον, 69΄ Ντα Κόστα)
Σάντερλαντ-Άρσεναλ   1-0 (71΄ Μπεντ)
Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 3-0  (35΄ Φλέτσερ, 67΄ Κάρικ, 76΄ Βαλένσια)