16. ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 6
17. ΑΙΓΑΛΕΩ 3
18. ΙΩΝΙΚΟΣ 3

Β’ Εθνική: Σκαρφάλωσε πρώτη η Κέρκυρα

Στην κορυφή της Β’ Εθνικής βρίσκεται από το απόγευμα της Κυριακής η Κέρκυρα. Οι Φαίακες επικράτησαν 2-1 του Διαγόρα στη Ρόδο και σε συνδυασμό με τις γκέλες του Ολυμπιακού Βόλου και Εθνικού σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Οι Βολιώτες δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-0, ενώ και ο Εθνικός πέταξε βαθμούς καθώς ηττήθηκε 2-1 από τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο.

Τα παιχνίδια:

Ημέρα εκπλήξεων η σημερινή στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, με την Κέρκυρα να εκμεταλλεύεται τις γκέλες των υπολοίπων και να σκαρφαλώσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Φαίακες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον Διαγόρα με το τέρμα του Κορακάκη στο 34’ δεν τα έβαλαν κάτω και έχοντας ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 73’ ο Ρεπερνέ έφερε στα ίσα το ματς, ενώ ο Γιαννιτσανάκης στο 77’ έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η μεγαλύτερη έκπληξη της ημέρας ακούει στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Το συγκρότημα του Περικλή Αμανατίδης με το τέρμα του Διγκόζηστις καθυστερήσεις της αναμέτρησης κατάφερε να αποδράσει από τον Βόλο, επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού. Χαμένο πέλαντι για τους γηπεδούχους στο 90’ με τον Κουτσόπουλο να νικάει τον Ουμπίντες.

Ούτε ο Εθνικός τα κατάφερε… Οι Πειραιώτες γνώρισαν την ήττα με σκορ 2-1 από τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο με τον Βαγγελόπουλο να δίνει τη νίκη στο 89’ στους γηπεδούχους. Ο Πανσερραϊκός αν και αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 6’ λόγω αποβολής του Κόντου, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεοζίνιο, όμως ο Μαχαιρούδης στο 67’ έφερε στα ίσα το ματς, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 1-1.

Συνεχίζει να απογοητεύει ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσαν να γευτούν τη χαρά της νίκης μένοντας στο 1-1 με τον Παναιτωλικό στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Καλαμάτα και Ρόδος κόλλησαν στο μηδέν (0-0), στη μοναδική αναμέτρηση της ημέρας που δεν είχαμε σκορ.

Β Εθνική: Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Πανσερραϊκός - Δόξα Δράμας: (1-0 ημ.) (1-1 τελικό)
Καλαμάτα - Ρόδος: (0-0 ημ.) (0-0 τελικό)
Ολ. Βόλου - Αν. Καρδίτσας: (0-0 ημ.) (0-1 τελικό)
Αγρ. Αστέρας - Εθνικός: (1-0 ημ.) (2-1 τελικό)
Διαγόρας - Κέρκυρα: (1-0 ημ.) (1-2 τελικό)
ΟΦΗ - Παναιτωλικός: (1-1 ημ.) (1-1 τελικό)
Πιερικός - Αιγάλεω: (1-1 ημ.) (4-1 τελικό)
Ηλιούπολη - Εθν. Αστέρας: (0-1 ημ.) (0-2 τελικό) Ιωνικός - Θρασύβουλος: (9/11 18:00 ΕΤ3)

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 3-0

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 3-0Ο Αστέρας Τρίπολης, με τον Ντάνιελ Τσέζαρεκ να σημειώνει χατ-τρικ, επιβλήθηκε με 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε ένα γρήγορο γκολ (13) με τον Κροάτη, ο οποίος βρήκε άλλες δύο φορές δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο (74, 81) και βρίσκεται πλέον στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με 8 γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση, απειλώντας μόνο με μια κεφαλιά του Ντιμπαλά στο πρώτο μέρος.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος (67 Εστέβες), Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Καρδόσο, Μπαστία, Βίλτσες, Κάρλος (78 Καρέρα), Ουντότζι (86 Φυτανίδης), Τσέζαρεκ
ΠΑΣ Γιάννινα (Παράσχος): Ζαφειρόπουλος, Ντάσιος (63 Γεωργιάδης), Κούσας, Κώτσιος, Μιχαλόπουλος (68 Μπακαγιόκο), Μενδρινός (82 Βαγγελής), Σαϊτιώτης, Μπαλάφας, Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά, Σκαρντουέλι

ΒΟΛΙΔΑ-ΛΕΥΚΙΜΗ 2-1

Αν και προηγήθηκε η Λευκίμμη στο πρώτο ημίχρονο , η Βολίδα με γκολ των Σπίνουλα Σπ. και Στρατηγού στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τελικά τη νίκη.