5 Οκτ 2009

Με Ντρογκμπά στη κορυφή

chelsea_v_liv.jpgΜε τέτοιο Ντρογκμπά η Τσέλσι δεν έχει να φοβάται τίποτα. Μπορεί ο Ιβοριανός επιθετικός να μη σκόραρε στη νίκη της ομάδος του με 2-0 στο ντέρμπι επί της Λίβερπουλ, αλλά αυτός ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του Αντσελότι με τις δύο ασίστ σε Ανελκά και Μαλουντά. Στη κορυφή οι «μπλε» μετά και τη γκέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έχασε έδαφος η Λίβερπουλ που γνώρισε την τρίτη της ήττα φέτος. Στο 90' απέφυγε τα χειρότερα η Γουέστ Χαμ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνουν η μία την άλλη. Στην επανάληψη η πίεση της Τσέλσι έφερε αποτέλεσμα στο 60ο λεπτό όταν ο Ντρογκμπά από αριστερά έκανε τη σέντρα προς τον αμαρκάριστο Ανελκά, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε με πλασέ να ανοίξει το σκορ.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στο 81’ ο Τόρες δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά από κοντά, κι έτσι η Τσέλσι στο 90' κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη. Ο Ντρογκμπά από τα δεξιά έβγαλε έτοιμο γκολ στον Μαλουντά ο οποίος με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο άλλο παιχνίδι, η Γουέστ Χαν απέφυγε τα χειρότερα στο 90' με τον Στάνισλας ισοφαρίζοντας τη Φούλαμ η οποία παρότι με 10' παίκτες κέρδιζε μέσα στο «Άπτον Παρκ».

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (03/10)
Μπόλτον-Τότεναμ 2-2 (3΄ Γκάρντνερ, 69΄ Ντέιβις - 33΄ Κράνιτσαρ, 73΄ Κορλούκα)
Μπέρνλι-Μπέρμιγχαμ 2-1 (53΄ Φλέτσερ, 62΄ Μπίκεϊ - 90΄ Λάρσον)
Χαλ-Γουϊγκαν  2-1 (60΄ Φένεγκουρ οφ Χέσελινκ, 68΄ Τζεοβάνι - 87΄ Σινκλέρ)
Γουλβς-Πόρτσμουθ 0-1 (19΄ Γεμπντά)
Μάντσεστερ Γ.-Σάντερλαντ 2-2 (51' Μπερμπάτοφ, 90' αυτ. Φέρντιναντ-7' Μπεντ, 58' Τζόουνς)

Κυριακή (04/10)
Αρσεναλ-Μπλάκμπερν 6-2 (17' Βερμάελεν, 33' Φαν Πέρσι, 37' Αρσάβιν, 57' Φάμπρεγας, 75' Γουόλκοτ, 89' Μπέντνερ)
Εβερτον-Στόουκ Σίτι  1-1 (55' Όσμαν-50' Χουτ)
Γουέστ Χαμ-Φούλαμ 2-2 (16' Κόουλ, 90' Στάνισλας-47' πεν. Μέρφι, 57' Γκέρα)
Τσέλσι-Λίβερπουλ 2-0 (60' Ανελκά, 90' Μαλουντά)