26 Μαΐ 2010

Πέταξαν οι «μαυραετοί», ροντέο στη Νεάπολη!

Β' ΕΘΝΙΚΗ: Πέταξαν οι «μαυραετοί», ροντέο στη Νεάπολη!Μπροστά σε 3.000 Δραμινούς, οι οποίοι δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα, η Δόξα επικράτησε 2-0 του Θρασύβουλου στη Δράμα με τέρματα των Χλωρού και Πινδώνη και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στη Β' Εθνική. Ισοπαλία 1-1 στη Νεάπολη στο ματς-«φωτιά» Ιωνικού-Ρόδου, η οποία, μάλιστα, είχε δύο δοκάρια! «Μάχη» μέχρι το τέλος αναμένεται ανάμεσα στους Νικαιώτες και τα «ελάφια».

Τα ματς

Στη Νεάπολη, σε ένα πολύ κακό παιχνίδι, ο Ιωνικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά αυτήν την υπεροχή του δεν μπόρεσε να τη μετουσιώσει σε ουσιαστική ευκαιρία και το «πλήρωσε» στο 76', όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι Ροδίτες, σε μία γρήγορη αντεπίθεση, άνοιξαν το σκορ, έπειτα από σέντρα του Λουτσιάνο και καρφωτή κεφαλιά του Πελέκη.

Στη συνέχεια τα «ελάφια» θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0 και να «καθαρίσουν» τη νίκη, αλλά τα σουτ του Λουτσιάνο στο 80' και στο 83' βρήκαν, το πρώτο, το οριζόντιο δοκάρι και το δεύτερο το δεξί, κάθετο του Πουρή. Όμως, ο Ιωνικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ισοφάρισε με κεφαλιά του Κριστόρι, μένοντας ζωντανός στην υπόθεση παραμονής στη Β' Εθνική.

Στο ματς της Δράμας, η Δόξα ήταν κυρίαρχος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και άνοιξε το σκορ στο 26' με σουτ του Χλωρού, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της με φοβερό σουτ του Πινδώνη στο «παραθυράκι» του Μανίκα, στο 61ο λεπτό.