6 Σεπ 2009

Νίκες στο τέλος για Κολομβία και Περού

Ακέραιες διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Κολομβία νικώντας στο Μεντεγίν τον Ισημερινό με 2-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους, που είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα από το 49’ λόγω αποβολής του Παλάσιος, άνοιξε στο 82’ ο Μαρτίνες, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκουτιέρες διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην πέμπτη θέση με 20 βαθμούς.

Ήττα-σοκ στη Λίμα από το Περού με 1-0 γνώρισε η Ουρουγουάη κι έτσι περιορίστηκαν οι ελπίδες της για κατάληψη τουλάχιστον της πέμπτης θέσης. Ο Ρενζίφο στο 86’ χάρισε τη νίκη στους ουραγούς της ζώνης της Λατινικής Αμερικής, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκοντίν από πλευράς φιλοξενουμένων.

10. Περού 10 (-21) σε 15 αγώνες

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες προκρίνονται απευθείας στα τελικά, ενώ η πέμπτη δίνει αγώνες μπαράζ (εντός κι εκτός έδρας) με την τέταρτη ομάδα από τη Ζώνη της Βόρειας/Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής.