20 Δεκ 2009

Πρώτη με "αέρα" 7 βαθμών

Η Κέρκυρα συνέχισε το νικηφόρο σερί στην έδρα της, μετά από επτά αγώνες στο νησί των Φαιάκων, καθώς επικράτησε 1-0 της Δόξας Δράμας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Β` Εθνικής. Παράλληλα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το στραβοπάτημα του Εθνικού Αστέρα, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με το τελευταίο Αιγάλεω και απέκτησε επτά βαθμούς διαφορά από τους διώκτες της. Δεν μπόρεσε να περάσει μόνος δεύτερος ο Εθνικός, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο Ελληνικό. Τέσσερα από τα έξι παιχνίδια της Κυριακής (20/12) έληξαν χωρίς νικητή.
Η Κέρκυρα έκανε το 7Χ7 στην έδρα της, επικρατώντας αυτή την φορά της Δόξας Δράμας 1-0, με σκόρερ τον Βενέτη, εννέα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90`. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, πέρα από την διατήρηση του αήττητου στο νησί των Φαιάκων, εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Εθνικού Αστέρα, ο οποίος ήρθε ισόπαλος 1-1 με το, τελευταίο στην βαθμολογία, Αιγάλεω.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8` με τον Σκάρο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας, οκτώ λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, με γκολ του Χωριανόπουλου.
Ο Εθνικός δεν μιμήθηκε την Κέρκυρα, καθώς έμεινε στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο Ελληνικό και έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνος δεύτερος στην βαθμολογία.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκορερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (18/12)
Θρασύβουλος - Διαγόρας 2-2 (1` Καραμαλίκης, 83` Βασιλείου - 73`, 80` (πεν) Σολάκης)