27 Σεπ 2009

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ – «Βρυχήθηκε» ο Λεοζίνιο, σοκ για Παναιτωλικό στο 94΄

Με δύο γκολ του Βραζιλιάνου Λεοζίνιο που φόρεσε την φανέλα του Πανσερραϊκού την τελευταία ημέρα των μεταγραφών, τα «λιοντάρια» πέτυχαν την δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, επί του Εθνικού Αστέρα με 2-1, και πέρασαν στην κορυφή μαζί με τον Εθνικό. Οι Πειραιώτες κράτησαν και πάλι το μηδέν στο παθητικό τους και με τον ένα βαθμό που τσίμπησαν στην Καρδίτσα απέναντι στην Αναγέννηση παρέμειναν στον ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.
 Έσπασε το ρόδι ο Ολυμπιακός Βόλου που προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά επιβλήθηκε με 3-2 της Ηλιούπολης που στην επανάληψη προσπάθησε για την ανατροπή. Σοκ στις καθυστερήσεις για τον Παναιτωλικό στην Νεάπολη, καθώς στο 94΄ έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του στο ματς με τον Ιωνικό.

ΒΟΛΟΣ: Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα αποτελούσε περίπατο για τον Ολυμπιακό, λίγο έλειψε να έχουμε «τραγωδία» για τους «ερυθρόλευκους». Το άνετο 3-0 του πρώτου μέρους, μετατράπηκε μέσα σε 15 λεπτά σε 3-2 από την Ηλιούπολη που όμως δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Όπως φαίνεται φέτος η ομάδα του Σάκη Τσιώλη αρέσκεται στα θρίλερ.

ΝΕΑΠΟΛΗ: Εφιαλτικό ήταν το τέλος για τον Παναιτωλικό… Η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε νωρίς με τον Χάτζιτς, έχασε μεγάλες ευκαιρίες στην επανάληψη για να πετύχει πιο ευρεία νίκη, όμως τελικά δέχθηκε το χτύπημα στις καθυστερήσεις. Ο Μπέριος ισοφάρισε με κεφαλιά στο 94΄ και έδωσε τον πρώτο βαθμό στον Ιωνικό.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Το ματς είχε τρία δοκάρια, αλλά κανένα γκολ. Η Αναγέννηση έφερε την δεύτερη ισοπαλία με 0-0 και πλέον έχει τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Εθνικός δεν βρήκε τον στόχο με τον Σουμπίνιο στο 45΄, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, όμως κράτησε το μηδέν στην άμυνα για τρίτο ματς και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΕΥΟΣΜΟΣ: Ο Διαγόρας μπορεί να είχε το δοκάρι με τον Σπάρταλη, αλλά ο Αγροτικός Αστέρας ήταν η ομάδα που έφυγε με το τρίποντο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε από το σημείο του πέναλτι ο Στεφανίδης στο 84΄. Την εσχάτη των ποινών έδωσε ο διαιτητής σε τράβηγμα του Μπριλάκη πάνω στον Μπεκιάρη. Ο πάγκος του Διαγόρα διαμαρτυρήθηκε έντονα για αυτή την απόφαση που θεώρησε ότι κακώς δόθηκε.

ΣΕΡΡΕΣ: Μπορεί στον ΟΦΗ να του έδειξαν την πόρτα της εξόδου, στον Πανσερραϊκό όμως ο Γκιγιέρμο Όγιος του άνοιξε τις αγκάλες. Ο λόγος για τον Λεοζίνιο που με δύο δικά του γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα των Σερρών στο ματς με τον Εθνικό Αστέρα που αντιστάθηκε και έδειξε καλό πρόσωπο, ενώ αγωνίστηκε από ένα σημείο και μετά με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κολόκα.

ΡΟΔΟΣ: Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να δυσκολεύτηκε, στην επανάληψη όμως η Ρόδος ήταν η μόνη ομάδα στο γήπεδο. Με δύο γκολ του Κακλαμάνου και ένα του Λάζετιτς που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε τα μέγιστα, τα «ελάφια» πέτυχαν την πρώτη νίκη σε εντός έδρας στην Β΄ Εθνική μετά από 25 χρόνια.

Τα σημερινά αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός Β. – Ηλιούπολη 3-2
(6΄ Ζαραδούκας, 37΄ Αλβάρεζ, 45΄ Ροτζέριο – 57΄ Νατσέφσκι, 61΄ Κρητικός)

Ολυμπιακός Β. (Σάκης Τσιώλης): Γλύκος, Αλβάρεζ, Αρβανίτης, Ζαραδούκας, Μπουλούτ, Λιόλιος, Ψυχογιός, Ούμπιντες, Ροτζέριο, Αμπράμοβιτς, Χανιώτης
Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Θέμελης, Παπαδημητρίου, Νικολόπουλος, Παραράς, Τσιώλης, Ρουσάκης, Στεφανίδης, Μπασαλά, Μπολμποσιάν, Κρητικός, Κωστόπουλος (46΄ Νατσέφσκι)

Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-1
(94΄ Μπέριος - 23΄ Χάτζιτς)

Ιωνικός (Στράτος Βουτσακέλης): Πουρής, Α. Παπαζούδης, Μπέριος, Μπάγιτς, Τσερκέζος, Κεφαλούκος, Σιδέρης, Γάλας, Σ. Παπαζούδης (Γεωργίου), Λανγκλέ, Γιόνδης (Φουρτάδο)
Παναιτωλικός (Σίνισα Γκόγκιτς): Μπαμπανιώτης, Μπελεβώνης, Μόρετς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μουμίν, Χάτζιτς (Μπαϊκαρά), Λόπες, Θεοδωρίδης, Στογιάνοβιτς, Γκούρμα (Δέντσας)

Αναγέννηση Κ. – Εθνικός 0-0

Αναγέννηση Κ. (Περικλής Αμανατίδης): Κουτσόπουλος, Αγγελόπουλος, Μάριαν, Φέρστερ, Κουρτεσιώτης, Βέλα Τζούνιορ, Διγκόζης, Μπιτέλης, Χατζηρίζος, Μπουντούρης, Γκόγκας
Εθνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Σουλογάνης, Γκράιμς, Σύρος, Μοσχογιάννης, Τσεμπερίδης, Παγώνης, Σιλιγαρδάκης, Φαρινόλα, Χαϊκάλης, Σουμπίνιο, Χαλαουανί

Αγροτικός Αστ. – Διαγόρας 1-0
(84΄ Στεφανίδης)

Αγροτικός Αστ. (Γιώργος Φοιρός): Διλμπέρης, Χασιώτης, Κούτσης, Μπάρμπας, Ν. Παπαδόπουλος, Τσουκαλίδης, Βαγγελόπουλος, Σκλιοπίδης, Τσούκλης, Μπλαζέφσκι, Στεφανίδης
Διαγόρας (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Κωνσταντινίδης, Σαλαμαστράκης, Μπριλάκης, Κατερίνης, Κορακάκης, Τσιάτσιος, Σολάκης, Σπάρταλης, Ουέλινγκτον, Μιλόσκοβιτς

Πανσερραϊκός – Εθνικός Αστ. 2-1
(18΄, 40΄ Λεοζίνιο – 27΄ Τζημόπουλος)

Πανσερραϊκός (Γκιγιέρμο Όγιος): Κυριακίδης, Γαλανόπουλος, Παπάζογλου, Βοσκόπουλος, Γεωργίου, Ριμόλντι, Κάστρο, Λεοζίνιο, Κωνσταντινίδης, Τάντιτς, Αθανασιάδης
Εθνικός Αστ. (Αντώνης Μανίκας): Γκίτκος, Προβατίδης, Παριανός, Κριπιντήρης, Τζημόπουλος, Κολόκας, Λουάμο, Πλάτανος, Ουκάρ, Φαμπίνιο, Γκουέι

Ρόδος – Αιγάλεω 3-0
(63΄ Λάζετιτς, 65΄, 73΄ Κακλαμάνος)

Ρόδος (Γιώργος Στράντζαλης): Παναγιωτόπουλος, Σ. Καντιμοίρης, Παπαδημήτρης, Πρίπου, Δανάς, Οξύζογλου, Πελέκης, Γκολεμπιέφσκι (54΄ Λάζετιτς), Κακλαμάνος, Βεργώνης, Γ. Καντιμοίρης
Αιγάλεω (Βασίλης Βούζας): Ταμπάσης, Παυλίδης, Μπερνιδάκης, Ουμουρί, Αυλωνίτης, Κοκκίνης, Σκάρος, Λόπες, Ουλάι, Τσαμπούρης, Πουλάκος