17 Φεβ 2010

Άρης – Skoda Ξάνθη: 3-0, Πανιώνιος – Καβάλα: 1-2

Άρης – Skoda Ξάνθη: 3-0, Πανιώνιος – Καβάλα: 1-2Ο Άρης επικράτησε με άνεση 3-0 κόντρα στην Skoda Ξάνθη και πέρασε θριαμβευτικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι ποδοσφαιριστές του Κούπερ μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν περιθώρια επιλογής στους αντιπάλους τους, οι οποίοι με δύο γκολ σε επτά λεπτά (17’ Κάμπορα, 23’ Αντού) «τελείωσαν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κόκε μάλιστα έδωσε το τελειωτικό «χτύπημα» στην Ξάνθη σκοράροντας στο 65΄, δημιουργώντας το τελικό αποτέλεσμα.

Όσον αφορά τον αγώνα μεταξύ Πανιώνιου και Καβάλας μετά το ισόπαλο σκορ 0-0 στο «Ανθή Καραγιάννη» ξανά αναμετρήθηκαν και πάλι στη Νέα Σμύρνη. Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρόλα αυτά η Καβάλα είπε την τελευταία «λέξη» και πήρε στην παράταση την πρόκριση για τους "4" του Κυπέλλου hellas online με 2-1. Να σημειωθεί πως οι «Νεοσμυρνιώτες» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Λάτκα στο 5ο λεπτό της παράτασης.