25 Ιαν 2010

(Χ)ωρίς νικητή στην Κέρκυρα

Ισόπαλο 0-0 έληξε το ντέρμπι της Β' Εθνικής ανάμεσα της Κέρκυρας και του Ολυμπιακού Βόλου, με τους νησιώτες να βρίσκονται με το ένα πόδι στη Super League. Η ομάδα του ΣάκηΤσιώλης έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη θέση, με την Κέρκυρα να διατηρεί το +8
Κέρκυρα - Ολυμπιακός Βόλου 0-0
Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά τις αναμετρήσεις περιορίστηκαν στο κέντρο του γηπέδου και προσπαθούσαν με βαθειές μπαλιές να βγουν μπροστά. Η Κέρκυρα μετά το πρώτο εικοσάλεπτο άρχισε να πιέζει αλλά δυσκολευόταν να αναπτυχθεί επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν την μπάλα εύκολα. Η ομάδα του Βόλου έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μόνχε να δοκιμάζει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή αλλά ο Αποστολίδης κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Δυνατά μπήκαν στο δεύτερο σαρανταπεντάλετπο οι φιλοξενούμενοι, έχοντας την υπεροχή μέχρι το τέλος του αγώνα δίχως όμως να πετύχουν κάποιο τέρμα. Οι εντάσεις και τα νεύρα ήταν έντονα και από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα να χάνουν την ουσία του αγώνα και συμβιβάστηκαν με το να μοιραστούν το βαθμό της ισοπαλίας, με την Κέρκυρα να γνωρίζει την πρώτη της βαθμολογική απώλεια μέσα στην έδρα της.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Κοντοδήμος, Βενέτης, Ιωάννου, Γκουστάβο, Ρεπερνέ, Μπερνς, Φλαβίνιο, Λουρένσο (57' Γιαννιτσανάκης), Παρασκευαϊδης, Τσίγκας
Ολυμπιακός Βόλου (Σάκης Τσιώλης): Κηπουρός, Πλιάγκας (76' Λιαπάκης), Ζαραδούκας, Σολάκης, Ψυχογιός, Αλβάρεζ, Ροτζέριο, Κόρμπος, Μπουλούτ, Ουμπίντες, Μόνχε
Αναγέννηση Καρδίτσας - Πανσερραϊκός 0-1
Ο Πανσερραϊκός γεύτηκε τη νίκη μετά από οχτώ αγωνιστικές, κερδίζοντας με 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας. Η ομάδα του Γκιγκέρμο Ογιο κατάφερε να ανέβει στην 10η θέση με 22 βαθμούς όπου ισοβαθμεί με την Ηλιούπολη. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Σκάγκλια στο 14ο λεπτό.
Η ομάδα της Καρδίτσας δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της εντός έδρας ήττα και για έκτη συνεχόμενη αγωνιστική να αγνοεί τη νίκη. Να σημειώσουμε ότι οι θεσσαλοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μάριαν με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 82ο λεπτό.