29 Νοε 2009

Β’ Εθνική: Η κορυφή είναι δική της

Η Κέρκυρα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε 4-0 του Πανσερραϊκού στο νησί των Φαιάκων και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Στην κορυφή παραμένει το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ. «Γκέλα» για τον Εθνικό Αστέρα καθώς παραχώρησε ισοπαλία(1-1) στον Ιωνικό στην Καισαριανή, ενώ ούτε και ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης, μένοντας στο 1-1 με τον ΟΦΗ, στο Ηράκλειο.

Η Κέρκυρα έδειξε για ακόμα μία φορά το καλό της πρόσωπο, διατηρώντας το αήττητο στο πρωτάθλημα, στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής. Οι Φαίακες επιβλήθηκαν εύκολα 4-0 του Πανσερραϊκού και όχι απλά παρέμειναν στην κορυφή αλά αύξησαν τη διαφορά από τους διώκτες τους… Τα γκολ για το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ πέτυχαν οι Γκουστάβο(12’), Τσίγκας (πεν. 47’) , Λουρένσο (49’) και Λαμπρόπουλος (87’).

Η μεγάλη έκπληξη της ημέρας παραλίγο να πραγματοποιηθεί στην Καισαριανή με τον Ιωνικό να κρατάει το υπέρ του 1-0, λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα. Παρόλα, ο Σικαλόπουλος, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έσωσε την παρτίδα για τον Εθνικό Αστέρα, αφού ισοφάρισε σε 1-1, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός Βόλου δείχνει ότι περνάει περίοδο ντεφορμαρίσματος, αφού ούτε τώρα κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αποδράσουν από το Ηράκλειο μένοντας στο 1-1 με τον ΟΦΗ.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Ηλιούπολη επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα, ο Θρασύβουλος νίκησε 2-0 το Αιγάλεω, ενώ στο 0-0 έμειναν Παναιτωλικός και Καλαμάτα.