7 Σεπ 2009

Ηττα στο τελευταίο φιλικό με Πανιώνιο

Την ήττα με 0-2 γνώρισε ο ΑΟ Κέρκυρα στο τελευταίο του φιλικό προετοιμασίας πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα και δεν ικανοποίησε τους λίγους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Εθνικό στάδιο του νησιού. Ο ΑΟ Κέρκυρα ωστόσο είχε την υπεροχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που κατάφερε να αιφνιδιάσει και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Σίμωση με σουτ να βάζει μπροστά τους Νεοσμυρνιώτες στο 30ο λεπτό.

Η απόδοση του ΑΟΚ έπεσε στο δεύτερο μέρος μαζί με τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι πολλές αλλαγές που πραγματοποίησαν οι προπονητές των δύο ομάδων επηρέασαν αρνητικά την εικόνα της αναμέτρησης.

Ο Πανιώνιος με την συμπλήρωση 70 λεπτών διπλασίασε τα τέρματα του με τον Μπόσκο Μπαλαμπαν να χρίζεται σκόρερ και ουσιαστικά να κλείδώνει την νίκη της ομάδας του αφού η μόνο σοβαρή απειλή για την εστία των φιλοξενούμενων ήρθε πέντε λεπτά πριν το τέλος με τον Νικολόπουλο να αστοχεί απο πλεονεκτική θέση

Οι συνθέσεις των ομάδων με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους:

ΑΟ Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Γκουστάβο, Μπουτζίκος, Ιωάννου, Βενέτη, Παρασκευαϊδης, Ρεπερνέ, Φλαβίνιο, Λουρένσο, Μπερνς, Τσίγκας. Ενώ στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν oι Koλοτούρος, Μουστόγιαννης, Πελαγίας, Νικολόπουλος, Σμαρτ, Κοντοδήμος, Βιτουλαδίτης, Μακρυδημήτρης, Λαμπρόπουλος, Ψωμιάδης, Γιαννιτσανάκης και Σίλβα

Πανιώνιος (Εμίλο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Όμο, Λάτκα, Κούκετς, Κουμορτζί, Αναστασόπουλος, Ρεκόμπα, Μπάλαμπαν, Σιμωσης.Επαιξαν και οι Λουκινας, Κοντοχρήστος, Σμόγιε, Καστελιόνε, Γουνδουλάκης