Παραθέτουμε ορισμένα ενδιαφέροντα στοιχεία που αφορούν το κυριακάτικο παιχνίδι μεταξύ ΑΟ Κέρκυρα – Ρόδου:

Περίπου 1.100 φίλαθλοι βρέθηκαν στις κερκίδες του Εθνικού Σταδίου.

Μπροστά από τη μικρή εξέδρα είχε αναρτηθεί πανό με την επιγραφή:
«ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΩΡΑ, ΤΕΡΝΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ».

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκες ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Κερκυραίου αθλητή Διονύση Νικολούζου. Ο κωπηλάτης του ΝΑΟΚ έχασε τη ζωή του κατά τη διάρκεια προπόνησης στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά, την Παρασκευή 9 Απριλίου, ενώ προετοιμαζόταν για τη συμμετοχή του στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Τρεις παίκτες της Ρόδου αντιμετώπισαν την παλιά τους ομάδα, τον ΑΟ Κέρκυρα. Ο λόγος για τους επιθετικούς Αλέκο Κακλαμάνο και Χρήστο Αθανασιάδη, και για τον τερματοφύλακα Αντώνη Παναγιωτόπουλο.

Αρχηγοί των ομάδων ήταν οι Φαμπρίς Ρεπερνέ και Αλέκος Κακλαμάνος.

Την αποθέωση από τον κόσμο γνώρισε ο Νέιθαν Μπερνς, όταν στο 56ο λεπτό βγήκε ως αλλαγή.

Έντονα χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους (στο 69ο λεπτό, που βγήκε ως αλλαγή) και ο φορ της Ρόδου, Χρήστος Αθανασιάδης, ο οποίος πέρσι αγωνίστηκε στην κερκυραϊκή ομάδα.

Λίγη ώρα μετά τη λήξη του αγώνα, η αποστολή της Ρόδου αναχώρησε με πτήση τσάρτερ για το «σμαραγδένιο νησί».

Συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει την έδρα να παίζει καταλυτικό ρόλο στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων και να κερδίζουν πάντοτε οι γηπεδούχοι. Σε σύνολο 12 αναμετρήσεων, οι «Φαίακες» έχουν έξι νίκες μέσα στην Κέρκυρα επί της Ρόδου και οι «πρασινοκίτρινοι» έχουν επικρατήσει και στα έξι ματς στο γήπεδό τους κόντρα στον ΑΟΚ.
Άρα, στους μεταξύ των δύο σωματείων αγώνων δεν υπάρχει ισοπαλία και οι νίκες είναι 6-6.
Οι Κερκυραίοι, χάρις στο γκολ του Θανάση Τσίγκα, υπερτερούν στα συνολικά γκολ με 13-12.

Να σημειωθεί ότι οι ροδίτες δεν έχουν σκοράρει καμία φορά στις έξι επισκέψεις τους στο Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας, όπου τα τέρματα σε αυτό είναι 9-0 υπέρ του ΑΟΚ.

Τέλος, οι τέσσερις από τις έξι νίκες των «Φαιάκων» επί της Ρόδου ήταν με σκορ 1-0.