26 Οκτ 2009

Χωρίς νικητή στην Καισαριανή…

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της έκτης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, Εθνικός Αστέρας και Κέρκυρα έμειναν στο 1-1, στο γήπεδο της Καισαριανής. Μοιρασμένο το παιχνίδι, με την ομάδα του Αντώνη Μανίκα να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο και να ανοίγει το σκορ με τον Κριπιντίρη (23’), όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο μέρος, με τους Φαίακες να κυριαρχούν και να φέρνουν στα ίσα το ματς με τον Μπερνς (54’).

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες στο γήπεδο της Καισαριανής, καθώς η δυνατή βροχή που έπεφτε έκανε δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών. Παρόλα αυτά, όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο Εθνικός Αστέρας ήταν αυτός που ενέβασε την απόδοσή του και στο 21’ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όμως το σουτ του Διαμάντη σε σχεδόν κενή εστία πέρασε μόλις άουτ.

Το συγκρότημα του Αντώνη Μανίκα προειδοποίησε τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και στην αμέσως επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να προηγηθούν, με τον Κριπιντίρη να νικάει τον Αποστολίδη με ωραίο πλασέ στην κίνηση.

Οι Φαίακες δεν τα έβαλαν κάτω και κατάφεραν να αντιδράσουν στο δεύτερο 45λεπτο. Το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 54’ ο Μπερνς με ωραίο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή νίκησε τον Γκίτκο, φέρνοντας στα ίσα το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη…

Τα αποτελέσματα:

Παρασκευή 23/10/09

ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΔΟΞΑ ΔΡ. 2-0 (57’,77’Ηλιόπουλος)

Σάββατο 24/10/09

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1-1 (44’ Γέβτζοβιτς -38’ αυτ. Γ. Παπαδόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.-ΙΩΝΙΚΟΣ 2-1 (64', 90’ Ουμπίντες - 62' Φουρτάδο)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΙΓΑΛΕΩ 1-0 (26' Στογιάνοβιτς)

Κυριακή 25/10/09

ΟΦΗ-ΕΘΝΙΚΟΣ 0-2 (55' Σουμπίνιο, 57' Φαρινόλα)

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1-0 (24' Στεφανίδης)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ-ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 2-4 (46' αυτ. Χαραλαμπάκης, 86' Μαρτίνεζ-7' πεν. Κατσίκης, 23',70' Καραμαλίκης, 55' Χ. Μίχος)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΡΟΔΟΣ 1-2 (90+4 Σαλαμαστράκης-39' πεν. Καντιμοίρης, 55' Λάζετιτς)