7 Νοε 2010

ΑΟΚ: Δεν άντεξε στην πίεση, ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό Βόλου

altΤη 2η συνεχόμενη ήττα του και 3η συνολικά στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΑΟ Κέρκυρα στο «Πανθεσσαλικό» από τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0. Οι «Φαίακες» μετά από αυτή την ήττα παρέμειναν στους 12 βαθμούς, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στην 3η θέση με 13 βαθμούς.
Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού
Από την αρχή του ματς, ήταν προφανές ότι η ομάδα του Σάκη Τσιώλη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.
Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ αγωνίστηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και με πρωταρχικό στόχο τη διατήρηση του μηδέν παθητικού, ωστόσο αυτό δεν κατέστη δυνατό, αφού στο 60΄ Ηλίας Σολάκης βρήκε την ευκαιρία και δεν την άφησε να πάει χαμένη, όπως είχε στο πρώτο μέρος δύο φορές ο Μάρτιν. Aντίθετα στο πρώτο μέρος οι "Φαίακες" έχουν να μιλούν μόλις για μια σημαντική ευκαιρία στο 44΄.
Στα 30 λεπτά που απέμειναν, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να ελέγχουν τον αγώνα, έφτασαν 2-3 φορές ακόμα κοντά σε ένα γκολ, το οποίο δεν ήρθε, ενώ ανησύχησαν μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Σανκαρέ.
Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Τεννέ προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, αλλά στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν, ο Γιακούποβιτς εξουδετέρωσε ένα εντυπωσιακό σουτ του Στολτίδη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.
LIVE... LIVE... LIVE...
5': Πολύ καλό σουτ του Μάρτιν έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά λίγο εκτός εστίας.
22': Πάσα του Στολτίδη στον Επστάιν, όμως το σουτ του Γερμανού δε βρήκε στόχο.
39΄: Πρώτη κεφαλιά του Ρόκκα, οριακά δεν φτάνει τη μπάλα ο Σολάκης από πλεονεκτική θέση.
43΄: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Μαρτίν να μη μπορεί να νικήσει τον Κωνσταντόπουλο.
44': Σπουδαία στιγμή για τον ΑΟ Κέρκυρα, με τον Επστάιν να βρίσκεται σε θέση βολής, όμως ο Γιακούποβιτς του παίρνει τη μπουκιά από το στόμα.
46΄ Αλλαγή διαιτητή! Ο Μιχάλης Τσινιάρης παίρνει τη θέση του Βασίλη Παμπορίδη, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει!
60΄ - ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ούμπιντες από τα δεξιά, και με προβολή ο Σολάκης ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό Βόλου, 1-0.
75΄: Όμορφος συνδυασμός μεταξύ Ούμπιντες και Μπρέσκα, ο τελευταίος σέντραρε αλλά ο Μάρτιν δε μπόρεσε από πολύ κοντά να σκοράρει.
80': Καλό σουτ του Καπετάνου, όμως ο Κωνσταντόπουλος διώχνει σε κόρνερ.
83' KOKKINH ΚΑΡΤΑ: Απευθείας κόκκινη κάρτα για το Σανκαρέ και ο Ολυμπιακός Βόλου θα συνεχίσει τον αγώνα με 10 παίκτες.
90+: Ο Στολτίδης δοκιμάζει το πόδι, όμως ο Γιακούποβιτς εκτινάχτηκε στο δεξί παραθυράκι του και έσωσε τον Ολυμπιακό Βόλου, από μια βέβαιη παραβίαση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός Βόλου (Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Σέλεζι, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Ρόκας (46΄ Καπετάνος), Αλβάρες, Ούμπιντες, Μόνχε, Σολάκης (67΄ Μπρέσκα), Μαρτίν (76΄ Κάστρο).
ΑΟ Κέρκυρα (Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος (85' Δεινόπαπας), Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης, Μακρής, Χαμπλ (54΄ Φλαβίνιο), Καλαντζής (61΄ Γιάντσης), Επστάιν, Τσίγκας.
16. Πανιώνιος 7
* Ολυμπιακός, Ξάνθη, Πανιώνιος, Ολυμπιακός Βόλου, Αστέρας Τρίπολης, ΑΟ Κέρκυρα, Ηρακλής και Πανσερραϊκός έχουν από ένα αγώνα περισσότερο.